2020. AASTA SISUSTUSTRENDID ON LOODUSEST INSPIREERITUD NATURAALSUS JA MUGAVUS

Igal aastal anname endale lubaduse elada paremini, ilusamini ja mugavamalt, aga kuidas seda teha? 

Millised on 2020. aasta interjöörimoe peamised suunad? 2020. aastal sisustuses domineerivatest värvitoonidest, materjalidest, tekstuuridest ning vanade ja uute asjade kokkusobitamisest rääkis ajakirjale Super Namai (leedu k superkodu) kaubamärgi Haldja kodu (Fėjos namai) juht Svajūnė Vainauskienė.

Rohkem ruumi privaatsusele

Haldja kodu juhi – sisustusdekoori- ja tekstiilispetsialisti Svajūnė Vainauskienė sõnul valitsevad 2020. aasta interjööritendentsides loodusest inspireeritud naturaalsus ja mugavus. Sel aastal domineerivad kodudes puit ja palju taimi, pisteliselt tuleb tagasi metall kõigi oma heledate toonide – hõbedase, kuldse ja vasksega. Üks 2020. aasta eredamaid suundumusi on naasmine juurte juurde – etnoelemendid tekstiilil ja kodudekooris.

Väga avatud ruumid muutuvad tänavu kodus privaatsemaks. Avaram ruum loob muidugimõista suurema kodu visiooni, kuid 2020. aastal tuleb tähelepanu keskmesse isiklik mugavus ja rahutunne. Niisiis interjööritrendi leiavad tee naturaalsetest materjalidest minimalistlikud piirded või sirmid, mis ei koorma ruumi, ent loovad isikliku mugavustsooni, kui tekib tahtmine üldisest melust või särisevast pannist eralduda, mida avatud köögi puhul tihtipeale ette tuleb.

2020. aasta tekstuurid ja materjalid

Spetsialisti sõnul on 2020. aasta peamine materjal interjööris puit. Männi-, tamme-, kebratšopuud või lihtsalt puidu imitatsiooni kasutatakse laialdaselt nii kodu konstruktsioonide ja põranda kui ka mööbli ja kaunistuste jaoks. Erinevalt varasemast, mil interjööridekooris domineeris hele puit, on 2020. aastal iseäranis populaarsed tumedad toonid, mis lisavad kodule rohkem elegantsi ja peenekoelisust.

Peale puidu lisandub 2020. aasta sisustusse aina enam punutud mööblit ja kaunistuselemente. Vitsad, džuut ja rotang toovad interjööri rohkem faktuure ja naturaalse looduse hõngu.

Muidugi on materjale, mis ei lähe moest ja mida vaid ehk hooajati rohkem või vähem kasutatakse. Antud juhul on selleks nahk. Industriaalsisustuses näeme sel aastal palju naha ja metalli sünergiat.

Metalli kasutatakse sageli eri kujul ja värvides väiksemaks dekooriks – lampides, kohvilaudades, peeglites, küünlajalgades ja muudes pisikaunistustes.

Veluur ei loovuta oma positsioone ja on ka tänavu üks populaarsemaid mööbli- ja dekoorikangaid.

2020. aastal saab iseäranis populaarseks akvarelsete või loodusmotiividega tapeet ja fototapeet, mida ühitatakse sarnase mustriga vaipade, dekoratiivpatjade või voodikatetega.

Veel üks 2020. aasta trende on polsterdatud peatsiga magamistoavoodi. Erineva kõrguse, mustri ja kangaga peatsist võib saada magamistoa ainulaadne või isegi peamine rõhuasetus.

Küsimusele, mis jääb endiselt moodsaks, mida on uut ja kas ehk midagi vana tuleb tagasi, vastab Vainauskienė: „Küllap pöördume iga aastaga aina enam vastutustundliku tarbimise, naturaalsuse ja kauakestvuse poole ning viskame kodunt välja kitši ja plasti. Selle aasta tendentsides ei ole midagi sellist, mida ei ole varem olnud – kodudesse naaseb hoogsalt loodusest inspireeritud esteetika, mis on väga teretulnud. Veluur, metall, puit ja rotang on endiselt moes.“

Mida tasuks sisustusdisaini juures vältida?

Spetsialisti arvates on koduse interjööri loomisel väga oluline suundumustega mitte üle pingutada – me ei kujunda kodu üheks aastaks, seega tasub tähelepanu pöörata pigem mugavusele, isiklikele eelistustele, meelepärastele värvidele ja materjalidele ning komponeerida need moes olevate elementidega. Kodu sisustamisel tasuks vältida liiga suurt mööblit, mis muudab ruumi väiksemaks.

Samuti ei tasu oma keskkonda üle koormata ebatavalise, ebamugava, ehkki esmapilgul väga kauni mööbli või kaunistuselementidega. Disaini kõige tähtsam aspekt on mugavus! Kooskõla ja harmoonia säilitamiseks on soovitatav mõelda tervikule – seinavärvi valides tasub teada, milline mööbel saab toas olema ja millises stiilis on kaunistuselemendid.

Omavahel kokku sobivate asjade grupeerimisel väldime korratuse tunnet. Et iga mõne aasta tagant ei tuleks kardinaalseid muutusi teha, tasub kodu seintele alati valida neutraalsed, kergesti kokku sobitatavad värvid, täiendades interjööri pigem lemmik- ja moevärvides kaunistusesemetega.

Kõige olulisem on funktsionaalsus ja mugavus

Enam kui iial varem suunatakse tänavu pilgud funktsionaalsusele ja mugavusele. Varem oli tähtsaim esteetika ning interjööri sigines pealtnäha kauneid, aga ebafunktsionaalseid asju. Sellel aastal puhastatakse oma kodust keskkonda võimalikult kasulikult ja funktsionaalselt. Eriti palju tähelepanu pälvib magamistuba, mis on meie puhkuse ja hea enesetunde jaoks üks olulisemaid. Elutoas ei tasu mööbli suurusega üle pingutada, aga magamistoas võtab maad mõneti teistsugune tendents. Voodi on lai, ruumikas, mugav ja mõnusa peatsiga, mis võib lemmikstiili, -värvi ja -gobelääni valides ühtaegu olla ka magamistoa võrratu rõhuasetus.

Interjööri uuendamine ilma suuremate kuludeta

Sisustusdekoori- ja tekstiilispetsialist on veendunud, et esimene ja tähtsaim asi, mis nõuab kõige vähem väljaminekuid, on kodu ümberkorraldamine. „Soovitan alati üle vaadata kodus oleva mööbli ja asjad ning mõelda, kas need täidavad oma funktsiooni ja on vajalikud või saab ruumi vabastada. Ja mida vähem on lahtiselt vedelevaid asju (avatud riiulitel või kappidel), seda kergem on atmosfäär ja esmapilgul korralikum kodu, seega kui te ei taha riiuleid või kappe vahetada, soovitan alati nendega sobitada korve või karpe, kuhu saab kodus laiali olevad väikesed asjad korralikult ära panna. Alati tasub proovida mööbli ümberpaigutamist ja dekooriga mängimist, mis ei nõua suuremaid investeeringuid. Võib-olla piisab elutoas dekoratiivpatjade, kardinate või valgustite väljavahetamisest. Magamistoa interjööri muutmiseks piisab mõnikord voodipesukomplekti asendamisest uuega ning ruum saab juba värske ilme. Vannituba ja köök ei vaja ilmtingimata suuri muudatusi, aga tekstiili uuendamine toob ka neisse ruumidesse värske hingamise,“ ütleb asjatundja.

Mida tasub 2020. aastal osta?

Svajūnė Vainauskienė soovitab igasugused plastkaunistused asendada naturaalsetes värvides vitstest, rotangist või džuudist punutud dekooriga. Näib pisiasi, aga see täidab kodu loomulikkusega.

„Teine ülioluline asi, mida soovitaksin 2020. aastal teha – kasutada tänavusi moesuundi ja luua koju tõeline mugavus. Kui seni on kodus puhkamine olnud keskmine, siis esimene tähtis muutus on voodi. Soetage selline voodi, millest olete kaua unistanud – mugav ja funktsionaalne, mis lisab magamistuppa meelepärast vürtsi, mugava ja samal ajal stiilse peatsiga ning stiilse voodipesuga, mis kindlustab ühtaegu nii kvaliteetse puhkuse kui ka magusama une. Soovitan alati uue aasta trendide rakendamist alustada kodu kõige tähtsamatest elementidest ja ilmselt ei ole midagi olulisemat kui kvaliteetne puhkamine omas kodus,“ annab vestluskaaslane nõu.

Moodi tulevad värsked ja lopsakad toonid

Vainauskienė sõnul muutub värvimood igal aastal. Tänavu kaunistavad kodusisustust värsked, lopsakad toonid. Hall on endiselt moes, sest neutraalse toonina sobitub see paljude koosluste ja stiilidega, mis on sel aastal julgemad ja mida saab erksate värvidega kombineerida. Halli võib kasutada siseseinte värvimisel või mööbliviimistluse loomisel.

Sama käib vaipade ja kodutekstiili kohta. Pastelsel roosal on sisekujunduses kindel koht juba mitu hooaega järjest. Tänavu näeme seda mitmel kujul – seinal, mööblil, kodutekstiilis ja dekooris kõikides selle varjundites (pastelne roosa, vanandatud roosa, virsikuroosa, lillakasroosa). Kodusisustuse värvidest rääkides on üks 2020. aasta eredamaid trende purpurne ja lilla värv, mida leidub mööblil, tekstiilitoodetel ja aksessuaaridel, näiteks lampidel või seinapiltidel. Avangardses interjööris kasutatakse väga sageli kõiki selle toone ja kooslusi alates õrnast sirelivärvist kuni intensiivse lillani.

Kui tulla tagasi naturaalsema sisekujunduse juurde, siis 2020. aasta üks lemmikvärve on roheline kõigis selle varjundites. Mööblit, toole ja tugitoole iseloomustavad tumedad ja sügavad värvitoonid, mis toovad kodusesse interjööri värske rõhuasetuse.

Sinine on endiselt moes nii kodutekstiili kui ka mööblikanga vallas. Kõik sinise toonid on populaarsed, kuid kõige suuremat kasutust leiab koobaltsinine.

Kõiki neid 2020. aasta värve kombineeritakse sisekujunduses sageli omavahel, eriti pastelset roosat ja rohekat. Koos naturaalsete tekstuuride ja puitelementidega loovad need 2020. aasta peamise kontseptsiooni – naturaalse ja õdusa keskkonna.