• Logi sisse
 • Kuidas valida laste voodiriideid?

  Magus ja rahulik uni on lapse igapäevase hea enesetunde jaoks väga tähtis. Kui pisike pereliige on hästi välja puhanud, on ta vilgas, energiline ja terve. Lapsevanemad peavad hoolitsema, et nende võsukese uni oleks kvaliteetne. Ilusate unenägude jaoks on ennekõike vaja mugavaid ja pehmeid voodiriideid. Kuidas leida sellest küllusesarvest kõige õigemad? Haldja Kodu annab nõu, kuidas valida lapsele sobiv tekk ja padi.

  Asjatundjate väitel ei ole kuni üheaastastele lastele tavaliselt patja vaja. Hiljem soovitatakse lapse pead tõsta vähehaaval ja vastavalt vajadusele. Väikelapse padja ideaalsuurus oleneb ennekõike tema õlgade kõrgusest. Padi peaks vastama voodi mõõtmetele – kui aseme laius on 60 cm, ei tohiks padi mingil juhul pikem olla. Vastsündinule piisab õhukesest puuvillasest padjast või kokku murtud mähkmest. Lapse kasvades tasub padi kõrgema vastu vahetada, et tema lülisammas oleks magamise ajal õiges asendis.

  Müügil on palju eri tüüpi lastepatju. Padja täitematerjalide kohta ringleb küll mitmesuguseid müüte, ent kõige väärtuslikumaks peetakse siiski hanesulgi. Need on ohutud ja ökoloogiliselt puhtad. Sulgpatju peetakse kõige pehmemaks, soojemaks ja kergemaks. Lastepatjade tarvis kasutatakse väikeses koguses sulgi, et padi tõstaks pea õigele kõrgusele. Kvaliteetsete sulgpatjade õmblemisel kasutatakse ülitihedat kotikangast, seepärast ei tasu karta, et suled hakkavad padjast välja turritama. Nüüdisaja tehnoloogia abil läbivad suled eritöötluse. Need pestakse väga kõrgel kuumusel, et soovimatud mikroorganismid hukkuksid. Puuvillane padi on väga populaarne, lihtne, täiesti naturaalne ja hingav. Lastele alates 2.–3. eluaastast soovitatakse villapatju. Eriti praktilised on pestava villaga padjad, mida saab muretult masinas pesta. Villatäidisega padjad on pehmed ja kohevad. Tänu ainulaadsele niiskus- ja soojajuhtivusele ning imamisomadustele loob vill magamiseks eriti hea mikrokliima. Puuvillane padi on väga populaarne, lihtne, täiesti naturaalne ja hingav.

  Kvaliteetne lastetekk on üks tähtsamaid hea une saladusi. Tavaliselt on lapsel vaja vähemalt kahte tekki: suve- ja talvetekki. Kõige universaalsemad ja praktilisemad on villatäidisega pestavad tekid. Tihe puuvillast pealiskiht kulub aeglaselt. Villatäidist on eriliselt töödeldud, et tekki oleks masinas lihtne pesta ja vill ei pulstuks ega läheks pesus kõvaks. Vanematele lastele sobib hästi sulgtekk. See loob magamiseks ideaalse mikrokliima, sest sulgtekk juhib inimese kehalt ära kogu üleliigse niiskuse. Tänu sellele püsib voodis organismi jaoks optimaalne soojustase isegi siis, kui ümbritsev temperatuur on erinev.

  Suvel piisab lapse katmisest õrna pehme villapleediga. Nii pehmest meriinost kui ka siidjast kaamelivillast pleed sobib kasutamiseks igal aastaajal. Tänu ainulaadsele omadusele „hingata“ ning imada ja aurustada niiskust loob vill suurepärased tingimused rahulikuks ja kosutavaks uneks. See mõjub hästi lapse nahale ja parandab verevarustust.

  Laste voodiriiete valikul peaks eelistama naturaalseid kiude: villa, puuvilla ja sulgi. Kui laps on naturaalsete kiudude vastu allergiline, soovitame valida sünteetilise allergiavaba teki, mida saab sageli kõrgel temperatuuril pesta ning mille puuvillane pealiskangas on tihe ja kulub seega aeglaselt.

  Et laps end oma elu esimestest päevadest peale mugavalt ja turvaliselt tunneks, on ülioluline valida õiged voodiriided, seepärast veenduge, et need oleksid korralikult õmmeldud.