• Logi sisse
 • Kuidas valida patja?

  Küllap võib patja pidada üheks isiklikumaks ja isikupärasemaks „magamissõbraks“. Mõni inimene armastab suurt patja, mõni väikest. Üks magab kõrge, teine madala padjaga. Ühele on meelt mööda kõvem, teisele pehmem padi.

  Kõige pehmemad ja kohevamad on sulgpadjad. Mida suurem on udusulgede osakaal, seda pehmem padi. Seega tasub uurida, milline on padja sulgede ja udusulgede vahekord. Ka sünteetilised polüesterpadjad on pehmed.

  Kõvemate patjade hulka võib liigitada villatäidisega padjad. Vill pakub muinasjutulist mugavust – see loob vastavalt toa- ja kehatemperatuurile vajaliku soojataseme, akumuleerib suurepäraselt soojust ja juhib tõhusalt niiskust välja. Tänu suurele lanoliinikogusele puhastub lambavill iseeneslikult, niisiis selle värskuse tagamiseks piisab vaid regulaarsest kloppimisest ja õhutamisest.

  Siiditäitega padjad on ülimalt pehmed. Naturaalne siid loob kordumatu mugavustunde, ei tekita allergiat ning hoiab näonaha ja juuste tervist.

  Padja suuruski on maitse asi, kuid teadlased on kindlaks teinud, et padja ideaallaius on inimese õlgadest kuklani ja pikkus selline, et külje pööramisel ei veere pea padjalt maha. Sellised mõõtmed on 40 × 60 cm ja 50 × 70 cm.

  Sobivaima padjakuju valimisel on tähtis mõista padja peamist otstarvet – hoida magamise ajal pead lülisambaga samal joonel. Samamoodi nagu hoiame pead tavapäraselt seistes vertikaalasendis. Niisiis sobivaima padja valimisel tasub arvesse võtta oma magamisharjumusi ja meelepäraseid magamisasendeid.

  • Kui teile meeldib kõhuli magada, soovitame valida pehmema ja madalama padja, mis aitab ära hoida kaelapiirkonna pinget.
  • Kui magate selili, eelistage madalamat, kuid kõvemat patja. See peab kaelale ja peale õige toestuse tagama.
  • Kui magate suuremalt jaolt külili, oleks teil vaja kõvemat ja kõrgemat patja, mis täidaks õlgade, pea ja madratsi vahele jääva ruumi ning tagaks magamise ajal loomuliku kehaasendi.
  • Kui vahetate magades sageli asendit, eelistage patja, mis kohandub teie magamisharjumustega. See peaks olema keskmise kõrguse ja keskmise kõvadusega.

  Täpsustuseks tuleks öelda, et naturaalsete täitematerjalidega padjad kestavad kauem, nende kvaliteet on parem, need lasevad tõhusamini õhku läbi ja aurustavad suurepäraselt keha niiskust. Need tagavad magamise ajal suurema mugavustunde, kui teil ei ole endale teadaolevalt allergiat naturaalsete kiudude ega tolmulestade vastu. Vastasel juhul soovitame valida naturaalse antiallergilise (nagu siidist, bambusest, Tencelist täidisega) või sünteetilise padja. Sellised padjad ei tekita allergiat ning neisse ei kogune tolmulestad, bakterid ega hallitus. Neid võib kõrgel temperatuuril pesta, ent sagedase pesu ja kasutuse tagajärjel deformeeruvad need kiiremini, sellepärast tuleb neid märksa tihemini vahetada.